Dr. Philip Bajon
Thursday, 21 June 2018
08h Registration
08h30 Stefan Vogenauer and Philip Bajon (MPIeR Frankfurt): Welcome
PANEL I: ECJ 1950s-1970s
Chair: Anna Katharina Mangold (U Frankfurt)
08h40 Vera Fritz (U Aix-Marseille): Massimo Pilotti (1879-1962)
09h William Phelan (Trinity College Dublin): How to study the impact of Robert Lecourt on the European Court of Justice 1962-1976
09h20 Graham Butler (U Aarhus): Judge Max Sørensen at the Court of Justice of the European Communities, 1973-1979
09h40 Comment and Debate: Anthony Arnull (U Birmingham)
10h40 Coffee
PANEL II: TREATY NEGOTIATORS AND NATIONAL LEADERS
Chair: Stefan Vogenauer (MPIeR)
11h10 Sandrine De Herdt (U Louvain): Jean-Charles Snoy et d’Oppuers (1907-1991)
11h30 Alexandre Bernier (U Copenhagen): Michel Debré (1912-1996)
11h50 Comment and Debate: Sigfrido Ramirez-Perez (MPIeR)
12h30 Lunch at Restaurant Sturm und Drang (Campus)
PANEL III: ACADEMIA I
Chair: Ines Soldwisch (RWTH Aachen)
13h30 Stefan Kadelbach (U Frankfurt): Franz Böhm (1895-1977)
13h50 Felix Lange (U Humboldt Berlin): Hermann Mosler and the Beginnings of European law
14h10 Alexandra Kemmerer (MPIL Heidelberg): Law, Exile and the Making of a Transnational Constitution: A Life of Eric Stein
14h30 Comment and Debate: Matthias Goldmann (U Frankfurt)
15h30 Coffee
PANEL IV: ECJ 1980s
Chair: Anne Deighton (U Oxford)
16h Jan-Henrik Meyer (U Copenhagen): Taking the member states to court. Ludwig Krämer and the implementation of European Environmental Law in the 1980s and 1990s
16h20 Mala Loth (U Oslo): Carl Otto Lenz, the ECJ, and the Shaping of European Labour Law
16h40 Alessandro Rosano (U Padova): Walter van Gerven. Met rechte en rede
17h Comment and Debate: Felix Maultzsch (U Frankfurt)
19h30 Dinner at Ristorante Romanella, Wolfsgangstraße 84, 60322 Frankfurt am Main
Friday, 22 June 2018
PANEL V: HAUTE AUTORITÉ AND COMMISSION
Chair: Katja Seidel (U Westminster)
08h40 Frank Schorkopf (U Göttingen): Robert Krawielicki (1905-1966) – Director General of the Haute Autorité until 1966
09h Morten Rasmussen (U Copenhagen) and Anne Boerger (U Alberta): Michel Gaudet (1915-2003)
09h20 Comment and Debate: N.N.
10h20 Coffee
10h50 Bill Davies (American University Washington): Walter Much
11h10 Aude Cefallielo (U Glasgow): Occupational Health and Safety in the European Union: Alexandre Berlin’s testimony to fill the gaps of the socio-legal history
11h30 Comment and Debate: N.N.
12h30 Lunch at Restaurant Sturm und Drang (Campus)
PANEL VI: ACADEMIA II
Chair: Ines Soldwisch (RWTH Aachen)
13h30 Vincent Genin (U Liège): Fernand Dehousse (1906-1976)
13h50 Karin van Leeuwen (U Amsterdam): Ivo Samkalden (1912-1995)
14h10 Amedeo Arena (U Naples): The Mastermind behind Costa v. ENEL: Discovering Gian Galeazzo Stendardi
14h30 Comment and Debate: N.N.
15h30 Stefan Vogenauer (MPIeR): Conclusions
16h00 Coffee